7 Foods to Buy When You're Broke

If you're confined to a strict food budget, you should consider green vegetables, brown rice or beans.

×
Daughter Carrying Grocery List
Getty Images
By Aaron Crowe

Trying to live on a food budget of about $4 per day can be quite a challenge. People quickly discover this when they take the Food Stamp Challenge and try to learn what it's like to be poor for a week.

The challenge mirrors what someone can get through the Supplemental Nutrition Assistance Program, or SNAP, the federal program that helps low-income people buy groceries. One in seven Americans receive the benefits, which were significantly reduced by Congress in November.

To qualify, a family of four can have an annual net income of up to $23,556, which puts them at the federal poverty level. They would then receive up to $632 a month in SNAP benefits, which equates to about $5.25 a day per person for food. The average SNAP recipient receives $4 per day, according to the Food Research and Action Center.

While getting this extra money can mean the difference between eating and going hungry, the limited funds can make it difficult to choose which food to buy. Getting the most nutrition for your money can be hard when you don't have a lot of money for groceries, but it's not impossible.

According to dietitians and nutritionists, some foods are better than others when you're trying to stretch a dollar. Here are seven that you should consider when funds are tight:

Brown rice. The vitamins, minerals and antioxidants are some of the benefits, but one of the biggest pluses may be that the high amount of fiber in brown rice helps slow digestion and fill you up for a long time.

"Fiber is one of the best [nutritional components] that helps with satiety, or the feeling of fullness," says Rachel Begun, a food and nutrition consultant in Boulder, Colo."They also help to spread the food dollar because they're a component of meals that can help you make a fulfilling dish."

Beans. Like many items at the grocery store, buying in bulk can save a lot of money. Dry beans can cost about $1 per pound and expand to three times their volume when cooked, turning three to four cups of dry beans into nine cups when cooked,
says Carol Wasserman, a certified holistic health practitioner in Manhattan.

And beans, like rice, can be flavored with spices and herbs to make the main portion of a meal.

"We have to kind of shift our thinking from having the meat be the center of the plate," and be more creative with other dishes, such as rice and beans, says Julieanna Hever, a plant-based dietician in Los Angeles and host of a healthy living talk show on Veria Living.

Beans are also a very healthy choice. They are high in fiber and protein, low in fat and sodium and have minerals such as iron, potassium, magnesium, copper and zinc, along with vitamins such as folic acid, thiamin, niacin and B6.

Potatoes. These versatile vegetables can be added to casseroles and used in a variety of ways, and they're every bit as nutritious as colored vegetables, Begun says. They contain 45 percent of the recommended daily nutritional intake of vitamin C, 18 percent of fiber and 18 percent of potassium, a mineral that regulates blood pressure, she says. They've been found to have the lowest cost source of dietary potassium.

The average potato is virtually fat free, with a high water and fiber content to make it ideal for weight-loss at 200 calories for an average baked potato, according to information from GoIreland.com. Be careful how you cook them. Frying a potato raises fat content from 0 to 8 grams.

Green vegetables. Any leafy greens, such as broccoli, spinach and kale, have lots of nutrients per calorie and help protect against inflammation and disease, Hever says. Some lettuces can be bitter, she says, but can be offset in a salad with carrots, beets and other sweet vegetables.

"People aren't really used to it," she says of bitter greens such as kale. "It's kind of a taste bud transition that some people have to get used to."

Instead of buying an expensive dressing for any of these foods, Wasserman suggests mixing a tablespoon of extra virgin olive oil with juice from half of a lemon or lime.

Frozen vegetables. Buying fresh vegetables in season is an inexpensive way to get them, but frozen vegetables are a good option too, Begun says. They're picked at the peak of their flavor and aren't nutritionally inferior to fresh ones. The downside of fresh vegetables is they might be picked before their height of ripeness and often travel many miles to a grocery store, she says.

Peanut butter. This is another economic source of protein, rich in healthy fats, vitamins, minerals and antioxidants. Peanuts contain resveratrol, an antioxidant found in red wine, says Sharon Palmer, a Duarte, Calif.-based food and nutrition writer who covers plant-powered diets.

Protein bars. You may not want to make them the only part of your diet, but they obviously have protein in them and cost about $2 each. Andrew Ross and his wife, who live in Baltimore, eat a Quest protein bar from GNC every three hours from when the time they wake up until when they go to bed. They started this habit in April and he's lost 78 pounds so far.

They also eat Power Pak pudding once a day, which contains 30 grams of protein per can and less than 200 calories. The protein bars have 20 grams of protein and less than 200 calories. Ross estimates that they spend less than $400 per month on food and drinks, saving money by buying in bulk during sales.

The best answer to getting the most nutritional foods for your buck may be to simply buy fresh food that's in season and not to fall for the theory that fast food is cheaper than what you can purchase at the grocery store. "People don't think out of the box," Wasserman says. Fast food may be quicker than preparing a meal at home, but it won't beat buying fresh fruit and vegetables in taste or cost, she says.


More from U.S. News



Increase your money and finance knowledge from home

How to Avoid Financial Scams

Avoid getting duped by financial scams.

View Course »

Banking Services 101

Understand your bank's services, and how to get the most from them

View Course »

Add a Comment

*0 / 3000 Character Maximum

257 Comments

Filter by:
andersonptg

I have a family of 4 and we spend $450 a month on food. Usually 125.00 per week. They get 632.00 a month ..158.00 per week, Dam!

January 30 2014 at 3:03 PM Report abuse rate up rate down Reply
etinamax

I do not receive food stamps but purchase the right amount of nuts, seeds, fruits and veggies. I do not indulge in meat, it is unhealthy and supports animal cruelty. I eat oatmeal in the am (lots of protein) with nuts and seeds, for lunch I have a smoothie and for dinner I have some greens with beans and potatoes. Very cheap and healthy eats and very healthy. If we all ate like this our collective health insurance would drop dramatically. If I were on food stamps and running short, I would attempt a part time job. Before I became a lawyer, I worked all sorts of temp jobs and almost anything I could pick up to make ends meet.

January 24 2014 at 2:21 PM Report abuse rate up rate down Reply
Kirk Gregory Czuhai

stay home warm or cool, save gas and time, buy from the internet the BEST MICHIGAN FOOD!!!!!!!! ===> http://hereitis.ws/MIFF.htm !!!!!!!!
enjoy, eat drink and be married !!!!!!!! http://hereitis.ws !!!!!!!
love and peace,
and,
peace and love,
kirk
http://czuhai.ws !!!!!!!!

January 22 2014 at 8:08 PM Report abuse rate up rate down Reply
beeks1

Just wait, we will all need this advice if good or bad,
as Obumer is taking us down the third world country
road. Destroying the middle class.

January 22 2014 at 12:19 PM Report abuse rate up rate down Reply
Fred

When Regan was busting Unions our stables for raising my children were Rice, Dry Beans and either Homemade Bread or Cornbread no meat but maybe once or twice a week.

January 21 2014 at 11:04 AM Report abuse rate up rate down Reply
tsikov

I eat for about $5 per day, and do reasonably well. I always buy my proteins when they are on deal. Chicken is usually $0.99/pound any given week. I find good quality frozen fish, such as wild caught hake, for $2.99/pound. I buy broccoli or cauliflower for $0.99/pound regularly, and can find pears, apples, and oranges for $0.79/pound. Garbanzo beans are 79 cents a can, and as the article says, dried beans are dirt cheap. For a change up, I buy ground turkey when it goes to $2.99 for a 20 oz. package. In the summer, I garden and where I live, kale and chard grow very well. In the winter, I get those large bags of Fresh Express spinach when they go on sale for 99 cents. A dozen eggs can be had for $2.00, and I'm surprised that these are not mentioned in the article. Lots of protein, and not really a cholesterol problem if you don't make them your main theme. Another thing I like is canned herring, which is a little over a buck a tin and very healthy. I'm not saying it's simple to live on a few dollars per day. But, there are a lot of healthy choices out there for those willing to shop the local ad papers and be selective.

January 21 2014 at 4:03 AM Report abuse +4 rate up rate down Reply
keenm4

LOL....I will never forget Paul Harvey'd satical comment concering "today scientists announced green leafy vegatables cause cancer". What can you believe from anyone on he anymore?

January 20 2014 at 9:27 PM Report abuse +1 rate up rate down Reply
1 reply to keenm4's comment
keenm4

Sorry. should had read "Paul Harvey's satirical" sorry for the typos

January 20 2014 at 9:30 PM Report abuse +1 rate up rate down Reply
Connie

People on food stamps eat and live better then the people, whom earn it.

January 20 2014 at 9:07 PM Report abuse +3 rate up rate down Reply
2 replies to Connie's comment
Fred

Stand behind them in line and see what they buy compared ro you,

January 21 2014 at 11:07 AM Report abuse rate up rate down Reply
grammar.rodeo

'who earn it.' Learn the language. It's easy and fun.

January 22 2014 at 3:14 PM Report abuse rate up rate down Reply
dawggy01

As somebody who does receive food stamps, I find these averages hard to believe. My food budget averages $6 per day for 3 of us, and although we do work, we are well below the poverty level. The suggestions would be great, but Its obvious the person who writes the list is not from the same reality I am.

January 20 2014 at 8:55 PM Report abuse +3 rate up rate down Reply
1 reply to dawggy01's comment
liberals4hoax

You can afford Internet and a Cell Phone unless you got it from Obama.

January 22 2014 at 3:20 PM Report abuse +1 rate up rate down Reply
dansummersell

How is eating a two dollar protein bar every three hours eating cheap?

January 20 2014 at 6:38 PM Report abuse +7 rate up rate down Reply